- კლიმატგამძლე დიზაინი: მშენებლობა ითვალისწინებს ყაზახეთის მკვეთრად კონტინენტურ კლიმატს მკაცრი სიცხითა და ექსტრემალური ყინვებით
მნიშვნელოვანი საგზაო სექციები
- ყზილორდა-ალმათი: 1,200 კმ ოთხზოლიანი ბეტონის მაგისტრალი ცენტრალური გამყოფით
- ალმათი-ხორგოსის ავტომაგისტრალი: ხასიათდება უნიკალური 5-კილომეტრიანი სექციით, რომელიც ფართოვდება “ასფალტის ველად”, შექმნილი საგანგებო სიტუაციის თვითმფრინავების დასაშვებად, მათ შორის მსოფლიოს უდიდესი თვითმფრინავებისთვის
- ატირაუს რეგიონი: ცნობილია რთული საგზაო პირობებით, რომლებიც ხშირად ქმნიან ოფიციალურ საგზაო გზაზე უპირატესად გარე სტეპით მოგზაურობას
უნიკალური საგზაო მახასიათებლები
ყაზახეთის გეოგრაფია ქმნის გამორჩეულ მართვის გამოცდილებას:
- შესანიშნავად სწორი გზები: ბრტყელი სტეპის რელიეფი იძლევა კილომეტრობით სწორი მაგისტრალების საშუალებას შესანიშნავი ხილვადობით
- პირუტყვის გადასასვლელები: სპეციალური გამაფრთხილებელი ნიშნები მიუთითებს არეებზე, სადაც ხშირად გადიან ძროხების, თხებისა და ცხვრების ფარები გზებზე
- მხატვრული საგზაო სკულპტურები: ადგილობრივი ცხოველებისა და ფრინველების დეკორატიული ფიგურები მრავალ მაგისტრალზეა განლაგებული
- სუფთა გზისპირები: რეგულარული ნაგვის შეგროვება ინარჩუნებს მოწესრიგებულ გზის კიდეებს უზარმაზარი მანძილების მიუხედავად
- ვინტაჟური ავტობუსის გაჩერებები: საბჭოთა ეპოქის საზოგადოებრივი ტრანსპორტის თავშესაფრები ხასიათდება უნიკალური არქიტექტურული დიზაინით, მოზაიკებითა და ჩამოსხმით, თუმცა მოდერნიზაცია მიმდინარეობს
გზისპირა სერვისები და საქმიანობა ყაზახეთში
გზისპირა სერვისების ხელმისაწვდომობა დრამატულად იცვლება თქვენი მდებარეობიდან გამომდინარე: